Araç Değer Kaybı Nedir?

Aracınızda bir kaza sonucu oluşan hasar tamirde edilse aracınızda bir değer kaybı ortaya çıkar. Aracınız satacağınız zaman gördüğü hasardan dolayı kazalı sayılacaktır. Kazada kusur oranına göre değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz.

Araçta meydana gelen değer kaybı hesaplanırken öncelikle aracın kazadan önceki piyasa değeri tespit edilir, piyasa değeri tespit edilirken aracın kilometresi, yıpranma oranı, marka model bilgileri ve varsa önceki hasarları göz önünde bulundurulur.

Onarım sırasında hangi parçaların değiştirildiği, hangi parçaların ve kaç parçanın boyandığı, hasar miktarı ve niteliği gibi veriler araçta meydana gelecek değer kaybının tespitinde dikkat edilecek temel unsurlardır. Örneğin;İki yaşında ve 30.000 kilometrede bir aracımız olduğunu, daha önce herhangi bir kaza geçirmeyen bu aracımızın piyasa bedelinin de 50.000 TL olduğunu varsayalım. Kaza sırasında aracımızda meydana gelebilecek hasarın büyüklüğü ile aracımızın yaşayacağı değer kaybı doğru orantılıdır. Ortalama büyüklükte ki bir hasar yüzünden aracımızın piyasa değerinin onarım sonrasında 45.000 TL ‘sına düştüğünü kabul edelim, işte bu arada ki 5.000 TL tutarında ki fark aracımızın yaşayacağı değer kaybıdır.

Araç Değer Kaybı ile ilgili daha detaylı bilgi ve profesyonel destek için lütfen www.eksperatama.com web sitesini ziyaret ediniz.

Sigorta Teklifleri ve Sigorta Bilgi Bankası